BOŻY MĘŻCZYZNA W XXI WIEKU

utworzone przez | maj 12, 2026 | Artykuły, KOMENTARZE | 0 komentarzy

Nie tylko przetrwanie

12 maja 2026 wtorek szóstego tygodnia okresu Wielkanocnego, Czytania: (Dz 16,22-34); (Ps 138,1-3.7c-8); Aklamacja (J 16,7.13); (J 16,5-11);

Dzisiejsze czytania są niezwykle mocne, bo pokazują chrześcijaństwo nie jako teorię, ale jako życie zanurzone w mocy Boga.

Paweł i Sylas zostają pobici, upokorzeni, zakuci w dyby, wrzuceni do wewnętrznego lochu…

A jednak w środku nocy… modlą się i śpiewają hymny. To absolutnie niezwykły obraz.

Uwielbienie w środku cierpienia

Naturalną reakcją człowieka byłoby narzekanie, bunt, pretensje, rozpacz.

A oni uwielbiają Boga. I właśnie wtedy zaczyna dziać się coś niezwykłego. Trzęsienie ziemi. Otwarte drzwi. Spadające kajdany.

To bardzo czytelny obraz duchowy: uwielbienie otwiera więzienia.

Bóg uwalnia od środka

Bo człowiek może być zakuty nie tylko fizycznie. Mamy przecież więzienia lęku, uzależnień, grzechu, pychy, zranień, rozpaczy, przeszłości.

I właśnie tam chce wejść Bóg. Nie ma takiego lochu, którego nie mógłby otworzyć.

Paweł nie ucieka

I tu dzieje się coś jeszcze bardziej zaskakującego. Paweł ma idealną okazję do ucieczki.

Drzwi otwarte. Kajdany spadły. Strażnik śpi. A jednak: zostaje. Dlaczego?

Bo ważniejsze od własnej wolności staje się dla niego zbawienie drugiego człowieka.

To jest prawdziwa gorliwość apostolska.

Strażnik doświadcza większego cudu

Największym cudem tej historii nie jest trzęsienie ziemi. Największym cudem jest nawrócenie serca.

Strażnik, który pilnował więźniów, nagle pyta:  „Co mam czynić, aby się zbawić?”

I właśnie tam rodzi się Kościół. W środku nocy. W więzieniu. W cierpieniu. W uwielbieniu.

„Pożyteczne jest dla was moje odejście”

To zdanie Jezusa wydaje się wręcz niemożliwe do zrozumienia.

Jak odejście Mistrza może być dobre?

Przecież Apostołowie widzieli Go, słyszeli, chodzili z Nim, dotykali Go. A jednak Jezus mówi: „Pożyteczne jest dla was moje odejście.”

Dlaczego?

Bo obecność Jezusa miała przejść z zewnętrznej w wewnętrzną.

Duch Święty — Bóg działający od środka

To jest ogromna różnica. Jezus chodzący obok uczniów był obecny fizycznie. Ale Duch Święty zamieszkuje we wnętrzu człowieka.

Nie tylko towarzyszy, ale przemienia, przekonuje, uzdrawia, oczyszcza, prowadzi.

Od środka.

Duch przekonuje o grzechu

I to nie jest oskarżanie. To bardzo ważne. Szatan oskarża. Duch Święty przekonuje.

Pokazuje prawdę po to, by uleczyć, wyprowadzić, uwolnić.

Bóg nie chce nas pogrążyć w poczuciu winy. Chce nas: przemienić.

Czy pozwolę się zmienić?

To chyba najważniejsze pytanie dzisiejszej Ewangelii.

Bo można chodzić do kościoła, modlić się, znać Biblię a równocześnie nie dopuścić Boga do serca. Duch Święty nie chce tylko poprawić naszego zachowania.

On chce: nowe serce stworzyć w człowieku.

Chrześcijaństwo to nie tylko przetrwanie

Paweł i Sylas nie tylko „wytrzymują” cierpienie.

Oni w środku cierpienia: modlą się, uwielbiają, ewangelizują, prowadzą ludzi do Jezusa, To jest moc Ducha Świętego.

 

Donald Turbitt – Być mężczyzną wiernym, odważnym i posłusznym Bogu

Donald Turbitt – Być mężczyzną wiernym, odważnym i posłusznym Bogu

Czy współczesny mężczyzna potrafi jeszcze być wierny, odważny i posłuszny Bogu?
Donald Turbitt przypomina, że prawdziwa męskość rodzi się ze słuchania Boga, codziennego karmienia się Jego Słowem, odpowiedzialności za rodzinę i gotowości do wytrwania mimo przeciwności. To mocne świadectwo o tym, że prawdziwi mężczyźni nie poddają się, lecz pozostawiają owoce swojej pracy w rękach Boga.

Kategorie